Zatrudniam i pracuję z osobami z orzeczoną niepełnosprawnością już od ponad dwóch lat w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi. Osoby te w naszych kawiarniach Starbucks zazwyczaj pełnią obowiązki Lobby Partnera – odpowiadają za porządek na sali dla Gości. Są one pełne oddania i zaangażowania, a co ważne wprowadzają do samego zespołu mnóstwo pozytywnej energii.
Nieodłączna i bardzo pomocna jest tutaj rola samego Stowarzyszenia, które wie, jakie mamy wymagania dla kandydatów na to stanowisko i jakie ściśle wiążą się z nim obowiązki. Dzięki tej wiedzy proponują nam odpowiednich kandydatów, aczkolwiek my oczywiście przeprowadzamy rekrutację i nawiązujemy współpracę z tymi osobami, które najbardziej wpisują się w kulturę Starbucks. Samo Stowarzyszenie – a konkretniej trener pracy – odgrywa także inną bardzo ważną rolę, a mianowicie monitoruje swojego podopiecznego, służy pomocą i wsparciem już po samym zatrudnieniu takiej osoby. Trener pracy pomaga w zebraniu samej potrzebnej dokumentacji do zatrudnienia, wesprze podopiecznego podczas wizyty u lekarza medycyny pracy, a później odwiedza kawiarnie i sprawdza jak pomiędzy pracodawcą, a podopiecznym układa się współpraca.
Decydując się na współpracę z osobą o orzeczonej niepełnosprawności przede wszystkim powinniśmy ustalić, na jakie konkretne stanowisko takiej osoby potrzebujemy, jakie musi mieć kompetencje oraz czy sama ta osoba będzie mogła u nas się rozwijać i nauczyć nowych rzeczy. Kluczowe jest samo stwierdzenie: czy mamy miejsce dla takiej osoby i możemy jej zapewnić godziwe warunki pracy. Mam same dobre doświadczenia ze współpracy ze Stowarzyszeniem i zawsze mogę na nich liczyć.
Monika Matyjasek, Store Manager, Kawiarnia Starbucks Galaxy